LEGAL INTERMODAL KANCELARIA

Pakiet Mobilności a spółka transportowa GmbH w Niemczech

Zgodnie z wprowadzonym Pakietem mobilności zmieniającym unijne przepisy dotyczące wykonywanie transportu drogowego, który wszedł w życie dnia 20.08.2020r., wprowadzono nowe przepisy o czasie prowadzenia, przerwach i odpoczynku kierowców.

W kolejnych etapach spodziewać możemy się obowiązkowych powrotów kierowców do baz transportowych lub miejsca zamieszkania co najmniej raz na cztery tygodnie. I chociaż echo po burzliwych rozmowach na temat Pakietu powoli ucichło to zmiany systematycznie wchodzą w życie a powroty kierowców do baz przewoźników, siedziby przewoźników lub do domu są jednym z najważniejszych postanowień niniejszego pakietu,a na pewno jednym z najbardziej dotkliwych dla właścicieli polskich firm transportowych.

Odczuwać to będą głównie przewoźnicy, którzy wykonują na terytorium Niemiec kabotaż, tj. transport między dwoma punktami na obszarze tego samego państwa z użyciem pojazdu, który zarejestrowany jest w innym kraju.

Dotychczas na terytorium Niemiec do czynienia mieliśmy z ograniczeniem do trzech kabotaży po dokonaniu międzynarodowego przewozu w okresie siedmiu dni
Obecnie wprowadzona zostanie dodatkowa restrykcja mówiąca o zakazie ponownego wykonywania operacji kabotażowych w danym kraju przez okres kolejnych 4 dni. Kwestia ta będzie znacznie bardziej kontrolowana, co najpewniej umożliwią najnowszej generacji tachografy, które jak wiadomo zapisywać będą automatycznie miejsca, w których znajdował się pojazd i godzinyę przekroczenia granicy. Za każde wykroczenie, tj. każdą niedozwoloną operację kabotażową kary na dzień dzisiejszy wynoszą między 1 250 a 2 500 euro, a wydawać by się mogło że państwo niemieckie będzie je podnosić – czego domagają się niemieckie związki przewoźników, żeby kary były jeszcze bardziej dotkliwe dla przewoźników z innych krajów łamiących nowe przepisy.

Warto w tym miejscu zapamiętać, że powyższe zmiany przepisów, tj. dotyczące kabotażu oraz tachografów nowej generacji wejdą w życie z początkiem lutego 2022 r
Nie jest to termin odległy dlatego już dziś każdy przedsiębiorca prowadzący firmę transportową wykonującą transport międzynarodowy powinien zastanowić się nad założeniem oddziału lub osobnej firmy transportowej w Niemczech. Przygotowanie dokumentów, dopełnienie formalności i otrzymanie licencji transportowej może potrwać od 4 do 6 miesięcy dlatego nie warto zwlekać z tym do ostatniego dnia.

Jako Kancelaria świadczymy profesjonalne usługi z zakresu obsługi i doradztwa firmom transportowym, zajmujemy się również zakładaniem oddzielnych spółek jak i oddziałów firm w Niemczech. Założenie spółki w Niemczech nie musi wiązać się jedynie z ograniczeniami wynikającymi z Pakietu Mobilności, istnieje wiele więcej przesłanek przemawiających za jej założeniem o czym chętnie opowiedzą Państwu Nasi prawnicy. W razie pytań zapaszmy do kontaktu.

KANCELARIA LEGAL INTERMODAL​

Profesjonalne wsparcie prawne