Na gruncie obowiązujących przepisów jest możliwe, by przewoźnik zawiesił wykonywanie transportu drogowego w całości lub części. Zawieszenie wykonywania transportu drogowego zostało jednak uregulowane nie w przepisach ustawy Prawo przedsiębiorców, gdzie mowa jest o ogólnym zawieszeniu działalności gospodarczej, a w art. 14a ustawy o transporcie drogowym, odnoszącym się stricte do wykonywania transportu drogowego. Kiedy przewoźnik może w takim razie zawiesić wykonywanie transportu i na jakich zasadach?
Na czym polega zawieszenie wykonywania transportu drogowego?
Na mocy art. 14a ustawy o transporcie drogowym przewoźnikowi przyznano prawo do zawieszenia wykonywania transportu drogowego:
- w całości – polegające na całkowitym, czasowym wstrzymaniu się od świadczenia usług transportowych wszystkimi posiadanymi pojazdami, lub
- w części – polegające na czasowym wstrzymaniu się od wykonywania transportu drogowego częścią wykorzystywanej i zarejestrowanej floty oraz wyłączeniu jej z użytku.
Z takiego zawieszenia może on chcieć skorzystać w razie zaistnienia czasowych, wyjątkowych przyczyn i problemów, np. osobistych lub finansowych. Warto również podkreślić, że zawieszenie wykonywania transportu drogowego, o którym mowa w tym przepisie, zależy w całości od uznania przedsiębiorcy – nie jest więc zależne od przykładowo decyzji organu wynikającej z naruszenia przepisów.
W związku ze zmianami, jakie zostały wprowadzone do ustawy o transporcie drogowym nowelizacją z sierpnia 2023 r., art. 14a ust. 1 – 3 zyskał nowe brzmienie, zgodnie z którym łącznie zawieszenie wykonywania transportu drogowego nie może nastąpić teraz na okres dłuższy niż 36 miesięcy, w okresie każdych następujących po sobie 10 lat, licząc od dnia uzyskania licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Oznacza to, że przewoźnik jest uprawniony nawet do kilkukrotnego zawieszania wykonywania transportu drogowego. Całkowity czas zawieszenia nie może trwać jednak dłużej niż na okres, na jaki zostały wydane uprawnienia. Przypominamy, że w starym stanie prawnym zawieszenie wykonywania transportu drogowego mogło z kolei nastąpić na okres nieprzekraczający 12 miesięcy.
Jakie obowiązki spoczywają na przewoźniku zawieszającym wykonywanie transportu drogowego?
Przewoźnik, który zawiesza wykonywanie transportu drogowego, jest zobowiązany, by w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty zostanie okres zawieszenia:
- zawiadomić organ, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego oraz
- zwrócić do organu, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji wszystkie wypisy z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wszystkie wypisy z licencji – w przypadku zawieszenia wykonywania transportu drogowego w całości, a w razie częściowego zawieszenia wykonywania transportu drogowego – wypisy z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypisy z licencji odpowiadające liczbie pojazdów samochodowych, którymi zaprzestano wykonywania przewozów drogowych.
Po upływie okresu, na jaki zawieszono wykonywanie transportu drogowego, organ, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, zwróci następnie z urzędu wszystkie otrzymane wypisy w terminie 7 dni przed upływem okresu, na jaki zostało zawieszone wykonywanie transportu drogowego. Przewoźnik nie musi tym samym występować z żadnym odrębnym wnioskiem.
Jakie informacje należy zawrzeć w zawiadomieniu o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego?
W zawiadomieniu o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego podaje się przede wszystkim następujące dane:
- okres, na który wnioskodawca zamierza zawiesić wykonywanie transportu drogowego,
- liczbę wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub liczbę wypisów z licencji odpowiadającą liczbie pojazdów samochodowych, którymi zaprzestano wykonywania przewozów drogowych – w przypadku częściowego zawieszenia wykonywania transportu drogowego.
Kiedy przewoźnik może liczyć na zwrot części opłat?
Zwrot części opłat dotyczy opłaty wniesionej za wydanie licencji lub wypisów z licencji i jest możliwy, jeśli wykonywanie transportu drogowego zostało zawieszone na okres przekraczający 3 miesiące. W takim przypadku organ, który udzielił licencji, w terminie 14 dni od dnia dokonania przez przewoźnika zwrotu wypisów z licencji, dokonuje zwrotu części opłaty, proporcjonalnie do okresu zawieszenia wykonywania transportu drogowego i liczby zawieszonych wypisów z licencji.
Problemy w prowadzeniu firmy transportowej? Zachęcamy do skorzystania ze stałej lub doraźnej pomocy kancelarii prawnej!
Liczne zdarzenia, jakie od kilku lat dotykają nie tylko nasz kraj, ale i cały świat, nie pozostają obojętne na transport, będący jednym z kluczowych sektorów gospodarki. Jeśli Państwa firma przewozowa mierzy się od jakiegoś czasu z problemami, zwłaszcza dotykającymi sferę finansową, rekomendujemy, by nie zwlekać i skorzystać z zewnętrznego wsparcia. Nasza kancelaria prawna LEGAL INTERMODAL, która na co dzień wspiera polskich przewoźników drogowych, jest gotowa kompleksowo zatroszczyć się o interesy Państwa firmy i pomóc w wyjściu na prostą! Jeśli do tej pory rozważali Państwo wyłącznie zawieszenie działalności, zapraszamy do umówienia się na spotkanie, podczas którego ponownie przyjrzymy się sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo i zastanowimy się nad niezbędnymi krokami! Należy bowiem pamiętać, że samo zawieszenie działalności transportowej nie zawsze spowoduje, że wszystkie problemy znikną.