LEGAL INTERMODAL KANCELARIA

Windykacja sądowa a egzekucja – pojęcia, które często bywają mylone 

Problemy z nieterminowymi płatnościami mogą przybrać różny obrót. Część zaległych świadczeń udaje się wyegzekwować jeszcze na etapie działań polubownych, czyli w ramach tak zwanej windykacji miękkiej. Niestety w niektórych przypadkach sprawa kończy się przed sądem, a w ostateczności – konieczna staje się egzekucja komornicza. I to nad dwoma ostatnimi przypadkami pochylimy się w tym artykule, wyjaśniając, jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice.

Stosunkowo często można spotkać się ze stawianiem znaku równości pomiędzy windykacją a egzekucją. Nie jest to jednak prawidłowe rozumowanie, ponieważ windykacja i egzekucja nie są pojęciami tożsamymi. Żeby nieco rozjaśnić tę kwestię, trzeba zacząć od tego, że proces egzekwowania należności możemy podzielić na 3 etapy:

  1. windykację miękką – czyli działania polubowne, bez udziału sądu,
  2. windykację sądową – toczącą się przed wymiarem sprawiedliwości,
  3. egzekucję komorniczą – w której należności dochodzone są przez komornika.

Kiedy windykacja, a kiedy egzekucja?

Egzekucja komornicza jest ostatnią deską ratunku dla wierzyciela. Będziemy mieć z nią do czynienia dopiero w momencie, w którym mimo uzyskania wyroku sądowego lub nakazu zapłaty, dłużnik wciąż uchyla się od spełniania swojego świadczenia w wyznaczonym terminie. Egzekucja następuje zatem dopiero po windykacji sądowej, którą to z kolei rozpoczyna się, jeśli próby polubownego zakończenia sporu zakończą się fiaskiem. Nie jest zatem możliwe, by mówić o egzekucji z pominięciem postępowania sądowego.

Postępowanie sądowe – windykacja sądowa w transporcie

Windykacja sądowa jest postępowaniem toczącym się przed wymiarem sprawiedliwości, które inicjuje się przez złożenie pozwu. Odzyskiwanie długu może odbywać się w ramach postępowania zwykłego bądź postępowania nakazowego, upominawczego, czy elektronicznego postępowania upominawczego, znanego pod skrótem EPU. Postępowanie sądowe kończy się wydaniem wyroku lub nakazu zapłaty. W razie pomyślnego zakończenia sprawy sąd w orzeczeniach tych zobowiązuje pozwanego, by ten w określonym terminie spełnił należne świadczenie wraz z uregulowaniem kosztów procesu, jak również poucza go o możliwości wniesienia środka zaskarżenia.

Egzekucja komornicza w transporcie

Jeśli mimo uzyskania prawomocnego wyroku lub nakazu zapłaty dłużnik nadal nie stosuje się do ich treści, wierzyciel może zwrócić się do komornika, który to rozpocznie działania egzekucyjne. Egzekucja komornicza wymaga jednak odpowiedniej podstawy – tytułu wykonawczego, którym to, na mocy art. 776 KPC, jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności.

Tytułem egzekucyjnym jest najczęściej prawomocne orzeczenie sądu lub orzeczenie podlegające natychmiastowemu wykonaniu, precyzyjnie wskazujące przede wszystkim osobę wierzyciela i dłużnika oraz wysokość roszczenia. Dopiero mając takie orzeczenie, wierzyciel może udać się do sądu z wnioskiem, by ten zaopatrzył go w klauzulę wykonalności. Taki tytuł wykonawczy będzie właśnie podstawą, by powierzyć egzekwowanie długu komornikowi. Z wnioskiem o klauzulę wykonalności nie trzeba natomiast występować w elektronicznym postępowaniu upominawczym, ponieważ w tym przypadku sąd nadaje ją z urzędu, niezwłocznie po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty.

Komornik sądowy, jako funkcjonariusz publiczny, ma prawo do stosowania określonych środków przymusu. Warto zaznaczyć, że do podejmowania się takich działań nie jest natomiast uprawniona żadna firma windykacyjna, wierzyciel lub prawnik. Komornik, dążąc do zaspokojenia wierzyciela, ma m.in. prawo do zajęcia ruchomości i nieruchomości wchodzących w skład majątku dłużnika,  jego rachunków bankowych bądź innych praw majątkowych, a także dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę, emerytury lub renty. Komornik, w odróżnieniu od windykatora, może w dodatku poszukiwać majątku dłużnika poprzez przeprowadzanie czynności w jego miejscu pracy albo zamieszkania. W razie oporu komornikowi wolno również wezwać do pomocy organy Policji – Policja ma wtedy obowiązek, by udzielić komornikowi, na jego wezwanie, wsparcia przy czynnościach egzekucyjnych.

Windykacja sądowa i egzekucja komornicza przy wsparciu kancelarii transportowej LEGAL INTERMODAL

Windykowanie zaległych faktur w transporcie to jedna z tych sytuacji, której każdy z nas wolałby uniknąć. Jeśli jednak natrafią już Państwo na nierzetelnego kontrahenta, nie pozostaje nic innego, jak podejść do tego problemu w sposób fachowy i rzetelny. Niektórzy skłaniają się ku temu, by z początku windykować samodzielnie, bez dodatkowego wsparcia. Taka decyzja ma sens, jeśli wierzyciel dysponuje zarówno czasem, jak i odpowiednią wiedzą prawniczą, a przy tym potrafi być konsekwentny i stanowczy w podejmowanych działaniach.

Z doświadczenia wiemy jednak, że mimo początkowych chęci, jeśli trafi się na trudnego i kłopotliwego dłużnika, działanie na własną rękę często nie przynosi pożądanych rezultatów. Rekomendujemy dlatego, by w razie jakichkolwiek problemów z płatnościami występującymi po stronie Państwa kontrahenta, od razu zwracać się o profesjonalną pomoc prawną. Nasza kancelaria LEGAL INTERMODAL, specjalizująca się w obsłudze prawnej firm transportowych, jest gotowa objąć Państwa kompleksowym wsparciem w dochodzeniu należnych roszczeń. Zapewniamy w szczególności reprezentację przed wymiarem sprawiedliwości na etapie windykacji sądowej, a także wspomagamy naszych klientów podczas egzekucji komorniczej. Zapraszamy do kontaktu!

KANCELARIA LEGAL INTERMODAL​

Profesjonalne wsparcie prawne