Postępowanie nakazowe, będące przykładem postępowania odrębnego przewidzianego w procedurze cywilnej, jest postępowaniem służącym do rozstrzygania sporów o podłożu finansowym. Jeśli Państwa kontrahent ma problem, by zapłacić za wykonaną usługę, a windykacja miękka nie zakończyła się sukcesem, mogą Państwo wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby otrzymać taki nakaz?
Mimo że perspektywa kierowania sprawy na drogę sądową z reguły nie napawa wierzycieli optymizmem, nie każde postępowanie okazuje się skomplikowane i rozciągnięte w czasie. W przypadku postępowania nakazowego orzeczenie zapada bez przeprowadzania rozprawy, a podstawę stanowią załączone do pozwu dokumenty, które są badane pod kątem autentyczności, a nie zasadności roszczenia. Z tego względu postępowanie nakazowe może okazać się stosunkowo szybkim sposobem, by odzyskać swoją należność.
Przesłanki do wszczęcia postępowania nakazowego
Postępowanie nakazowe może zostać wszczęte przede wszystkim wtedy, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a także świadczenia innych rzeczy zamiennych, rozumianych jako rzeczy nieposiadające cech indywidualnych, np. produkowanych hurtowo.
Do wszczęcia postępowania nakazowego potrzebny jest wniosek powoda zgłoszony w pozwie, a rozstrzygnięcie następuje przez sąd na posiedzeniu niejawnym.
Przesłanki do wydania nakazu zapłaty
Wydanie przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym wymaga udowodnienia faktów uzasadniających dochodzone roszczenie, co następuje poprzez dołączenie do pozwu w szczególności:
- dokumentu urzędowego,
- zaakceptowanego przez dłużnika rachunku,
- wezwania dłużnika do zapłaty i pisemnego oświadczenia dłużnika o uznaniu długu.
Z powyższego wynika tym samym, że zanim skierujemy sprawę do sądu, warto pamiętać o podjęciu działań polubownych, zakończonych pisemnym wezwaniem dłużnika do zapłaty. Zwracamy w dodatku uwagę, że pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu wcale nie musi być bezpośrednią, oficjalną deklaracją, w której wprost przyznaje się on do niespełnienia świadczenia w określonej wysokości. Takim uznaniem długu może być nawet wyrażona na piśmie (lub elektronicznie), zgoda na rozłożenie płatności na raty.
Ponadto sąd wyda nakaz zapłaty również przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości, a jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych – na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
Istota nakazu zapłaty
Jak wskazuje art. 492 KPC, nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. A to z kolei oznacza, iż ma on taką samą moc jak postanowienie o ustanowieniu zabezpieczenia, które wydaje się w postępowaniu zabezpieczającym. Powód może więc żądać na jego podstawie udzielenia zabezpieczenia, co przyczyni się do ochrony jego interesów w przyszłości, gdyby sytuacja finansowa dłużnika miała ulec pogorszeniu, tym samym utrudniając skuteczną egzekucję.
W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia. Termin na zaspokojenie roszczenia wynosi miesiąc od dnia doręczenia nakazu w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, gdy doręczenie nakazu ma mieć miejsce na terytorium Unii Europejskiej bądź trzy miesiące od dnia doręczenia nakazu, w przypadku gdy doręczenie nakazu ma mieć miejsce poza terytorium Unii Europejskiej.
Nakaz zapłaty należy doręczyć stronom – pozwanemu wraz z odpisem pozwu, z odpisami załączników do pozwu oraz pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia nakazu oraz skutkach jego niezaskarżenia.
Środek zaskarżenia od nakazu zapłaty
Pozwany ma prawo, by wnieść od wydanego nakazu, do sądu, który taki nakaz wydał, środek zaskarżenia. Środek zaskarżenia w przypadku nakazu zapłaty stanowią zarzuty, które należy wnieść w terminie przewidzianym do zaspokojenia roszczenia, wynoszącym co do zasady miesiąc, jeśli pozwany ma miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.
Kierując pismo zaskarżające nakaz zapłaty, pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części oraz przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, a także wymienić fakty, z których wywodzi żądania, i dowody na wykazanie każdego z nich. Jeśli zarzuty okazałyby się niedopuszczalne, spóźnione, nieopłacone lub dotknięte brakami, których nie usunięto pomimo wezwania, podlegają one w takich przypadkach odrzuceniu przez sąd. Gdy natomiast zarzuty będą zasadne i wniesione prawidłowo, wtedy też sąd wyznacza rozprawę.
Należy pamiętać, że w razie niezaskarżenia nakazu zapłaty, taki nakaz zapłaty będzie mieć skutki prawomocnego wyroku.
Windykacja sądowa z kancelarią transportową LEGAL INTERMODAL
Jeśli wiedzą już Państwo, że prowadzona właśnie windykacja polubowna nie zakończy się w tym przypadku pomyślnie, zachęcamy, by już teraz zwrócić się o profesjonalne wsparcie prawne. Kolejnym, niezbędnym do wyegzekwowania należnego roszczenia etapem jest bowiem wkroczenie na drogę sądową. W naszej kancelarii LEGAL INTERMODAL specjalizujemy się w obsłudze prawnej firm z sektora transportowego, gwarantując również kompleksowe wsparcie w reprezentowaniu interesów naszych klientów przed sądem i dochodzeniu należnych roszczeń. Uwalniamy Państwa od dodatkowych obowiązków, licznych formalności, stresu i konieczności zaznajamiania się ze skomplikowanym ustawodawstwem, przejmując na siebie wszystkie obowiązki!