Przedsiębiorcy, którzy chcą wykonywać zawód przewoźnika drogowego, muszą spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest cieszenie się dobrą reputacją – i to nie tylko w momencie ubiegania się o przyznanie stosownego zezwolenia, ale i przez cały okres wykonywania działalności. 1 marca 2022 r. w związku z dostosowywaniem przepisów krajowych do Pakietu Mobilności, poszerzył się krąg osób, które powinny spełniać wymóg dobrej reputacji oraz lista przestępstw, które skutkują jej utratą.
Wszczęcie postępowania administracyjnego w zakresie spełniania wymogu dobrej reputacji następuje nie tylko wobec przewoźnika drogowego, ale i osoby zarządzającej transportem, osoby fizycznej uprawnionej do wykonywania zadań zarządzającego transportem w jego imieniu, a ponadto członka organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną, komandytową lub komandytowo-akcyjną oraz dyrektora wykonawczego, o którym mowa w art. 30076 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. Przesłanką do wszczęcia postępowania w zakresie spełniania wymogu dobrej reputacji jest popełnienie przez nich jednego ze wskazanych w ustawie przestępstw.
Postępowanie wszczyna się również wobec przewoźnika, jeżeli określonych naruszeń dopuścił się kierowca wykonujący przewóz na jego rzecz. Taka sytuacja będzie mieć miejsce, gdy na kierowcę nałożono w drodze mandatu karnego lub mandatów karnych prawomocnie karę za wykroczenie stanowiące naruszenie określone w załączniku nr 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym lub załączniku nr 1 do ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.
Katalog przestępstw, których popełnienie zostało zagrożone utratą dobrej reputacji, znajduje się w art. 5 ust. 2a ustawy o transporcie drogowym. Do 1 marca br. obejmował on wybrane przestępstwa z kodeksu karnego, kodeksu spółek handlowych, ustawy prawo upadłościowe, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne. Po zmianach przewoźnik może utracić dobrą reputację również za popełnienie określonych przestępstw z kodeksu karnego skarbowego. Mowa tu dokładnie o następujących przepisach:
Ponadto od marca, zgodnie z treścią art. 7d ust. 1 pkt 2 lit. d), wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie spełniania wymogu dobrej reputacji następuje, jeżeli wobec przewoźnika drogowego, zarządzającego transportem lub osoby fizycznej uprawnionej do wykonywania zadań zarządzającego transportem w jego imieniu został wydany prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo w dziedzinach określonych w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 popełnionych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Naruszenia przepisów, o których mowa w tym artykule odnoszą się w szczególności do czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców, czasu pracy oraz instalacji i używania urządzeń kontrolnych, maksymalnej masy i wymiarów pojazdów użytkowych w ruchu międzynarodowym, badań technicznych w celu dopuszczenia pojazdów użytkowych do ruchu oraz bezpieczeństwa w drogowym przewozie towarów niebezpiecznych.